Deri Ürünlerin Temizliği

Deri Ceket:

 • Deri mont bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ise montların muhafaza edildiği yer. Deri montlar organik ve nefes alan bir yapıya sahip olduklarından dolayı, kesinlikle hava alan yerlerde muhafaza edilmeli. Aynı zamanda çok sıcak olmayan yerlerde de bulundurulması önemlidir. Bu nedenle montlarınızı valiz ya da baza içerisinde değil, gardıropta saklamanız ceketinizin uzun ömürlü olabilmesi açısından çok önemlidir.
 • Deri ceket modelleri kesinlikle çamaşır makinasında veya elde yıkanmaz.
 • Detarjan ve benzeri kimyasal maddeler deriye geri dönüşü olmayan hasarlar verir.
 • Deri ceketinizi temizlemek için bir miktar temiz suya bez ya da süngeri batırıp iyice sıkın, sonrasında ise montunuzu silin. Kuru bir bezle ceketinizin nemini aldıktan sonra askıya asın. İyice kuruduktan sonra gardırobınıza yerleştirebilirsiniz.
 • Deri ceketinizin bakımı yapmak için ise zeytinyağı veya vazelin kullanabilirsiniz. Pamuğa göz kararı zeytinyağı dökerek, veya vazelin sürerek ceketinizin yüzeyini parlatabilirsiniz. Böylelikle deri yumuşayacak ve ceketiniz daha uzun ömürlü olacaktır.
 • Deri ceketiniz dış bölümü lekelendiyse sizlere tavsiyemiz kendinizin müdahale etmemesi ve kuru temizlemeye vermeniz yönünde olur. Eğer ki deri montunuza çay, kahve damladıysa kuru bir bezle silebilirsiniz fakat boya gibi çıkması zor lekeler için kesinlikle kuru temizlemeye vermelisiniz.
 • Deri ceketinizin iç kısmını temizlemek için ise beyaz sabun mantıklı bir tercih olacaktır. Bunun için montunuzun iç kısmını sabunlu su karışımıyla elinizde çitileyin ve hemen durulayın. Kuru bir havlu ile deri montunuzu kurulayın ve askıya asarak kurumaya bırakın.

Kürklü deri:

Kürk temizliği diğer tüm giysilerden farklıdır. Gerek kullanılan malzemeler, gerekse de uygulayacağınız yöntem son derece sıradışıdır desek yeridir. Bunu ilk defa yapacaksanız bir profesyonelden yardım almaya ihtiyaç duymanız ise son derece doğaldır. Dilerseniz sizlere madde madde bu bilgileri aktaralım.

Açık Renkli Kürkler Nasıl Temizlenir?

 • Açık renkli kürk temizliği diğer kürk türlerine kıyasla en zoru gibi görünür. Gerek açık renk olması ve tozu, kiri üzerine çekmesi gerekse zor temizlenebilir olduğunun düşünülmesi sorun yaratabilir. Bu aşamada açık renkli kürklerin temizliği için kepek kullanacağınızı belirtelim.
 • Kepek önce fırına atılarak fırında ısıtılır. Yalnızca kürkün lekeli bölgelerine uygulanacak olan kepek dökülebildiği için buna uygun bir önlem almanız tavsiye edilir. Örneğin bir havlunun üzerinde kepekle temizleme uygulamasını yapabilirsiniz. Kepeği lekeli kürk üzerine uyguladıktan sonra en az 72 saat bekletmeniz gerekecek. Bu beklemeyi açık biçimde yaparsanız her yeri batırabilirsiniz. Dolayısıyla rulo şeklinde sardığınız kürkünüzü kenarda tutup tamamen temizlenmesi için ideal seviyeye ulaşmasını bekleyebilirsiniz. Süreç dolduktan sonra bir diş fırçası ya da temizleme fırçası alarak lekeli bölgeleri fırçalamanız gerekecek. Ancak yumuşak hareketlerle bunu yapmanız önemlidir. Eğer sert bir fırçalama olursa maalesef ki kürk temizliği size pahalıya mal olabilir.

Mat Kürkler Nasıl Temizlenir?

 • Eğer mat kürk kullanıyorsanız temizliği çok daha kolay olacaktır. Bunun için uygulamanız gerekecek olan tek ürün kuru temizleme sıvısıdır. Kürklerin temizliği için kullanılan profesyonel uygulama budur ve tüm kuru temizleme dükkanları kürkleri bu şekilde temizlemektedir. Yalnızca lekenin olduğu alana kuru temizleme solüsyonunu dökmeniz, sonrasında bekleyerek lekenin çıkmasını sağlamanız yeterlidir.

Kürk Nasıl Saklanır?

 • Bazen kozmetik ürünler, bazen ise yiyecek içecek artıkları kürklerin kirlenmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla kürk saklamak için önceliğinizi temiz tutmaya vermelisiniz. Eğer giydikten sonra uzun süreli olarak saklamayı amaçlıyorsanız kürkü temizledikten sonra kaldırmalısınız. Aksi takdirde kürkün güve ve benzeri oluşumlara davet çıkaracağını unutmamalısınız.
 • Bir takım elbisenin saklanma sürecinde nasıl kılıf kullanılıyorsa, kürk kılıfı kesinlikle temin etmeniz gereken bir üründür. Kürkten daha uzun olan bu kılıfa koyduktan sonra temiz olan kürkünüz uzun süre dayanıklılığını koruyarak bekleyecektir.

Kürk Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Kürkü temiz tutmanın ve saklamanın yanı sıra bakım ritüellerini aksatmamanız gerekir. Uzun yıllar boyunca giymek istediğiniz kaliteli bir kürk istiyorsanız bunlar önemli kıstaslar arasında değerlendirilmelidir.

Kürkün Havalandırılması:

 • Kürkler belirli aralıklarla havalandırıldığında daha sağlıklı ve uzun bir kullanım ömrüne kavuşurlar. Bu aşamada kürklerin havalandırılırken güneş ışığına maruz kalmamaları sağlanmalıdır. Bu yüzden de gölge bir alanda yapmanız çok daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

Bizi arayabilir veya bu bölüm üzerinden mesajınızı bırakabilirsiniz. Gelen tüm mesajlara 24 saat içerisinde geri dönüş yapıyoruz.
Array